Useita arvokisamitalisteja GeeBee-turnauksessa

34. GeeBee-turnauksessa Helsingin Urheilutalossa ovat Suomen ohella edustettuna Bulgaria, Englanti, Espanja, Hollanti, Irlanti, Italia, Kazakstan, Kiina, Latvia, Puola, Ruotsi, Slovakia, Ukraina, Venäjä ja Viro. Nyrkkeilijöitä on kaikkiaan 84 (73 miestä ja 11 naista).

Osallistujien joukossa on useita maansa mestareita ja arvokilpailumitalisteja. Menestyneimmät nyrkkeilijät ovat viime syksynä EU-mestaruuden 69-kiloisten sarjassa voittanut Bulgarian Simeon Chamov ja hänen maatoverinsa, sarjassa 64 kiloa EU-hopeaa juhlinut Airin Ismetov. Bulgarian joukkuetta täydentää 52-kiloisten EU-kolmonen Stefan Ivanov, EU-pronssimitali löytyy myös 60-kiloisten sarjaan osallistuvalta Slovakian Michal Zatorskyltä.

Lahjakkuutta edustaa Irlannin A-junioreiden EM-kakkonen ja MM-kolmonen Kurt Walker.

Naisten kahdessa painoluokassa nähdään kummassakin MM-hopeamitalisti, Englannin Lisa Whiteside osallistuu 54-kiloisten ja Kiinan Yin Junhua 60-kiloisten sarjaan.

Suomen joukkueessa nyrkkeilevät muun muassa helmikuun SM-kisoissa vakuuttavan paluun kehään tehnyt Ville Hukkanen, Matti Koota ja Antti Hietala sekä Mira Potkonen, joka iski hiljattain A-luokan Strandja Memorial –turnauksen voittoon Bulgariassa.

Turnauksen aikataulu: perjantai 13.3 klo 13 ja 18, lauantai 14.3. klo 13 ja 18, sunnuntai 15.3. finaalit klo 13.

Osanottajat sarjoittain 

Miehet

49 kg (4 osallistujaa)

Tinko Banabakov Bulgaria, Bulgarian mestari

Kiril Serikov Viro, Viron mestari

Brendan Irvine Irlanti, Irlannin mestari

Nikita Tomilov Venäjä, Governor Cupin kakkonen

 

 

52 kg (5)

Stefan Ivanov Bulgaria, EU-kolmonen ja Bulgarian mestari

Blane Hyland Englanti, Englannin kolmonen

Jose Kelvi de la Nieve Espanja, EU-kolmonen ja Espanjan mestari

Myles Casey Irlanti, Irlannin mestari

Azat Makhmetov Kazakstan, Kazakstanin kolmonen

 

56 kg (7)

Peter McGrail Englanti

Kurt Walker Irlanti, A-junioreiden MM-kolmonen ja EM-kakkonen, Irlannin mestari

Alessio da Savino Italia, Italian mestari

Zhanbolat Kydyrbajev Kazakstan, Kazakstanin kolmonen

Nazin Balajev Venäjä, Goveror Cupin kakkonen

Ivan Martyniuk Ukraina, Ukrainan vitonen

Matti Koota Suomi, Suomen mestari

 

60 kg (6)

Luke McCormack Englanti

George Bates Irlanti, Irlannin kolmonen

Francesco Maietta Italia, A-junioreiden EM-kolmonen

Shamil Askerov Venäjä, Pietarin turnauksen kakkonen

Bashir Hassan Ruotsi, Ruotsin mestari

Michal Zatorsky Slovakia, EU-kolmonen

 

64 kg (8)

Airin Ismetov Bulgaria, EU-kakkonen ja Bulgarian mestari

Pat McCormack Englanti, Englannin mestari

Johan Orozco Espanja, Espanjan mestari

Almasbek Alibekov Kazakstan, Kazakstanin kakkonen

Arturs Ahmetovs Latvia, Latvian mestari

Konstantin Bogomazov Venäjä, Venäjän kolmonen

Clarence Goyeram Ruotsi, Ruotsin mestari

Amin Nuri Suomi, Suomen mestari

 

69 kg (11)

Simeon Chamov Bulgaria, EU-mestari ja Strandja-turnauksen voittaja

Chris Mbwakongo Englanti, Englannin kakkonen

Youba Sissokho Espanja, Espanjan mestari

Sergei Hartsenko, Viro, Viron mestari

Wayne Kelly Irlanti, Irlannin kolmonen

Sagadat Rakhmankulov Kazakstan, Kazakstanin mestari

Mihails Pavlovs Latvia, Latvian mestari

Oliver Flodin Ruotsi, Pohjoismaiden mestari

Antti Hietala Suomi, Suomen mestari

Henrik Enroth Suomi, Suomen kolmonen

Mikko Niemi Suomi, Suomen kolmonen

 

75 kg (12)

Troy Williamson Englanti, Englannin kakkonen

Damian Biacho Espanja, Espanjan mestari

Kaupo Arro Viro, Viron mestari

Conor Coyle Irlanti, Irlannin kolmonen

Vladislavs Jaskuls Latvia, Latvian mestari

Max van der Pas Hollanti, Hollannin mestari

Aleksander Agafonov Venäjä, A-junioreiden EM-kakkonen

Leon Chartoi Ruotsi, Ruotsin mestari

Oleksi Kazym-Zade Ukraina, Felix Stam –turnauksen voittaja

Ilari Kujala Suomi, Suomen mestari

Dmitri Tretjak Suomi, Suomen kakkonen

Janne Ojapalo Suomi, Suomen kolmonen

 

81 kg (9)

Lynden Arthur Englanti, Englannin kakkonen

Ainar Karlson Viro, Viron mestari

Gianluca Rosciglione Italia, Italian kakkonen

Arman Rysbek Kazakstan, Kazakstanin mestari

David Arustamian Venäjä, GeeBee-turnauksen voittaja 2007

Hampus Henriksson Ruotsi, Ruotsin mestari

Matus Strnisko Slovakia, EU-kolmonen

Ville Hukkanen Suomi, Suomen mestari

Jere Jokinen Suomi, Suomen kakkonen

 

91 kg (9)

Kristijan Dimitrov Bulgaria, Strandja-turnauksen kolmonen

Rain Karlson Viro, Viron mestari

Arbek Abduganiyev Kazakstan, Kazakstanin kolmonen

Roy Korving Hollanti, Ustin-turnauksen kolmonen

Islam Tekejev Venäjä, A-junioreiden EM-kolmonen

Mustafa El-Molla Ruotsi, Ruotsin kakkonen

Viktor Trush Ukraina

Artem Usyk Ukraina

Tomi Honka Suomi, Suomen mestari

 

+ 91 kg (2)

Nurzhan Bekzatov, Kazakstan, Kazakstanin kakkonen

Nikita Stogov Venäjä, Venäjän vitonen

 

Naiset

54 kg (6)

Lisa Whiteside Englanti, MM-kakkonen

Liu Piaopiao Kiina, Kiinan kakkonen

Helena Envall Ruotsi, Ruotsin mestari

Juliana Söderström Ruotsi, Ruotsin kakkonen

Marjut Lausti Suomi, Suomen mestari

Julia Ussik Suomi, Suomen kakkonen

 

60 kg (5)

Yin Junhua Kiina, MM-kakkonen ja Aasian mestari

Siwa Kinga Puola, Puolan mestari

Ida Lundblad Ruotsi, Ruotsin mestari

Mira Potkonen Suomi, Suomen mestari ja Strandja-turnauksen voittaja

Erika Tarvainen Suomi, Suomen kakkonen

Katselukerrat (5177)/Kommentit (0)

Tunnisteet:

12. maaliskuuta 2015/Uncategorized

Please login or register to post comments.